برای توسعه همه جانبه بیس بال و سافت بال در کشور چشم اندازی بلند مدت داریم

شناسه خبر : 966
96/6/2 - 11:46 2017-8-28 15:51:03
در جشنواره پیش رو در روزهای 5 الی 17 شهریور ماه 4 تیم دخترانه و 4 تیم پسرانه در رده سنی نونهالان به دیدار هم میروند. در این رقابت ها که با هدف استعداد یابی برای پایه ریزی تیم های حرفه ای استانی برگزار خواهد شد  اصلا برد باخت  مطرح نیست بلکه نکته اصلی دیده شدن و تشویق  دانش آموزان حاضر در این مسابقات  به منظور افزایش آمادگی و اعتماد به نفس آنها  است
دبیر همایش استعدادیابی ورزش های بیسبال و سافت بال :

برای توسعه همه جانبه بیس بال و سافت بال در کشور چشم اندازی بلند مدت داریم

در جشنواره پیش رو در روزهای 5 الی 17 شهریور ماه 4 تیم دخترانه و 4 تیم پسرانه در رده سنی نونهالان به دیدار هم میروند. در این رقابت ها که با هدف استعداد یابی برای پایه ریزی تیم های حرفه ای استانی برگزار خواهد شد اصلا برد باخت مطرح نیست بلکه نکته اصلی دیده شدن و تشویق دانش آموزان حاضر در این مسابقات به منظور افزایش آمادگی و اعتماد به نفس آنها است

دکتر مهسا حسینی، هدف از برنامه برتام (برنامــه ملــی توســعه و آمــوزش بیس بــال و ســافت بال در مــدارس کشــور) را پایه گذاری تیم های حرفه ای ورزش بیس بال و سافت بال در ایران برشمرد و چشم انداز این ورزش برای رسیدن به موفقیت و استاندارد جهانی را بلند مدت دانست.

به گزارش واحد خبر روابط عمومی انجمن بیس بال و سافت بال، مسئول برگزاری  جشنواره بیس بال دانش آموزان با بیان این مطلب تصریح کرد: طی سفری که آقای ریکاردو فراکری رئیس کنفدراسیون جهانی بیس بال به ایران داشتند قرار شد با اجرای برنامه های آموزشی در مدارس به روند توسعه ورزش در ایران به عنوان پایگاهی در خاورمیانه سرعت بخشیم. حسینی، ادامه داد: از این رو با هماهنگی و نظارت کمیته های استانی و آموزش پرورش هراستان، زیر نظر مربیان ایتالیایی کنفدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال به مدت ده روز مربیان ورزش علاقه مند به این رشته را آموزش دادیم.

نایب رئیس بانوان انجمن بیس بال و سافت بال تاکید کرد: هیچ یک از این مربیان در این ورزش مهارت نداشته و آشنایی برخی از آنها توسط بازی های بومی و محلی ای بود که با داشتن شباهت هایی با  این ورزش در بسیاری از استان های کشور رایج است.با توجه به این موضوع کتاب آموزشی را در این زمینه تهیه و ترجمه کردیم که به شکل گام به گام بیس بال را آموزش می دهد همچنین ناظرهای استانی که از افراد ماهر و متخصص در این رشته هستند در کنار مربیان به ترویج هرچه بیشتر و بهتر این ورزش کمک می کنند.

حسینی، هدف جشنواره پیش رو را استعداد یابی برای پایه ریزی تیم های حرفه ای استانی دانست و گفت: در روزهای 5 الی 17 شهریور ماه 4 تیم دخترانه و 4 تیم پسرانه در رده سنی نونهالان به دیدار هم میروند.هدف اصلا برد باخت نیست بلکه دیده شدن و تشویق این دانش آموزان و رسیدن نام نیک برای تشویق این بازی کنان است.

دکتر حسینی، تعلیم افراد علاقمند در این رشته، تهیه و ترجمه کتب و جزوات آموزشی، مذاکره با بسیاری از مراکز علمی مانند مدارس و دانشگاه در استان های مختلف کشور را بخشی از فعالیت های انجمن بیس بال ایران بیان کرد و لزوم حمایت مسئولین وزارت ورزش و جوانان در توسعه این ورزش را مهم برشمرد.

او همچنین برگزاری لیگ های حرفه ای بیس بال آقایان در رده سنی بزرگسالان در دوسته یک و دو و برگزاری و اعزام تیم حرفه ای بانوان در این رده سنی به خارج از کشور را از تلاش های دیگر برای توسعه این ورزش دانست.

مسئول جشنواره استعداد یابی انجمن بیس بال با اشاره اینکه تفاوت دو رشته بیس بال و سافت بال در بازی های المپیک  جنسیت تعریف شده و سافت بال ورزش ویژه بانوان است که با استقبال خوب دختران و بانوان روبرو شده است، گفت: خوشبختانه از هر جهت این رشته برای خانم ها مناسب است و شاهد ساختار فیزیکی مناسب بانوان در این رشته هستیم.

او با اشاره به  پوشش بازیکنان زن در این رشته گفت: خوشبختانه مشکل پوشش که یکی از چالش های مهم در ورزش بانوان ما است در سطح جهانی در این رشته برطرف شده است و از انجایی که در این بازی چه خانم ها و چه آقایان باید از پوشش کلاه استفاده کنند تفاوت چندانی میان پوشش بانوان ایرانی و غیر ایرانی در این رشته دیده نمی شود و در حال حاضر از هر نقطه جغرافیایی و با تفاوت های فرهنگی شاهد حضور بازیکنان زن در رشته ورزشی سافت بال هستیم.

دکتر حسینی در پایان جذب حامی مالی و تهیه تجهیزات مناسب این رشته را در ایران از چالش های مهم دانست. همچنین انتظار در مقام آوری برای رشته های نوپا را چالش دیگری دانست و گفت: این دیدگاه باید اصلاح شود زیرا در مورد ورزش های نو پا ابتدا باید استعداد یابی شود و پس از کسب تجربه، در ادامه به دنبال مقام آوری باشیم.

ورزش بیــس بــال و سافت بال کــه ریشــه در تمــدن کهــن و بــازی هــای بومــی و محلــی ایــن ایران دارد، از جایــگاه ویــژه ای در جهان برخــوردار اســت تا جایی که  بــه عنــوان ورزش ملــی بســیاری از کشــورها شــناخته مــی شــود با این وجود جایگاه این ورزش در ایران با چالش هایی رو به رو است که خوشبختانه با اجرای طرح برتام که به همت کنفدراسیون جهانی این رشته و انجمن ملی آن در ایران در حال انجام است به روند توسعه آن سرعت بخشیده است.مسابقات استعدادیابی نونهالان این رشته ورزشی که در تاریخ 15 الی 17 شهریور سال جاری در تهران برگزار خواهد شد می تواند نقطه عطفی در توسعه این ورزش برای رسیدن به جایگاه واقعی خود در ایران باشد.

 

طرح و تولید : ایران دروپال