افشار زاده : با تمام توان در مسیر توسعه بیس بال و سافت بال در کشور تلاش خواهیم کرد

شناسه خبر : 850
94/10/29 - 20:22 2016-1-19 21:04:38
رییس انجمن بیس بال و سافت بال گزارشی از شرایط موجود و همچنین مشکلات پیش روی توسعه ورزش بیس بال و سافت بال ارائه داد و خاطر نشان کرد از مهمترین مشکلات ما در حال حاضر مشکلات موجود گمرکی در وارد نمودن تجهیزات این ورزش می باشد
گزارش آخرین روز از سفر فراچری به ایران

افشار زاده : با تمام توان در مسیر توسعه بیس بال و سافت بال در کشور تلاش خواهیم کرد

رییس انجمن بیس بال و سافت بال گزارشی از شرایط موجود و همچنین مشکلات پیش روی توسعه ورزش بیس بال و سافت بال ارائه داد و خاطر نشان کرد از مهمترین مشکلات ما در حال حاضر مشکلات موجود گمرکی در وارد نمودن تجهیزات این ورزش می باشد

به گزارش واحد خبر روابط عمومی انجمن بیس بال و سافت بال رئیس فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال در اولین برنامه روز آخر از سفر خود صبح شنبه به دیدار افشار زاده مدیر کل حوزه وزارتی و نخستین رئیس فدراسیون بیس بال ایران (از سال ۱۳۷۲ تا اسفند ۱۳۷۹ ) رفت . در این دیدار که با حضور علیپور ریس فدراسیون انجمن های ورزشی، ادیب رئیس انجمن بیس بال و سافت بال ایران ، کاردان نایب رئیس بیس بال و دکتر حسینی نایب رئیس سافت بال انجمن انجام پذیرفت افشار زاده ضمن تقدیر از زحمات محمد علی پور رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی از وی به عنوان مدیری لایق و توانمند یاد کرد و گفت: افتخار می کنیم که چنین افرادی در ورزش کشور فعالیت می کنند. 

وی با اشاره به شرایط سال های نخست تاسیس فدراسیون بیس بال در کشور، اظهار داشت: در آن زمان امکانات بسیار محدود بود و با مشکلات عدیده ای رو به رو بودیم؛ اما خوشبختانه خیلی سریع در این رشته رشد پیدا کردیم و امیدوارم با اقدامات مسئولین فدراسیون و انجمن مربوطه بتوانیم در مسابقات آسیایی و جهانی حضوری موفق داشته باشیم. 
افشارزاده در ادامه ضمن تقدیر از پذیرش دعوت حضور در ایران از سوی رئیس فدراسیون جهانی بیس بال، افزود: امیدواریم این رشته ورزشی با تلاش همه دست اندرکاران هر چه سریع تر به المپیک راه پیدا کند و ما نیز با همکاری شما گام های مهمی در این زمینه برداریم. 

در ادامه این دیدار  رییس انجمن بیس بال و سافت بال گزارشی از شرایط موجود و همچنین مشکلات پیش روی توسعه ورزش بیس بال و سافت بال ارائه داد و خاطر نشان کرد از مهمترین مشکلات ما در حال حاضر مشکلات موجود گمرکی در وارد نمودن تجهیزات این ورزش می باشد که متآسفانه وارد نمودن این تجهیزات تنها با پرداخت عوارض ورود کالاهای لوکس میسر است. وی همچنین تصریح کرد از دیگر مشکلات ما مطول بودن فرایند بررسی اعزام های برون مرزی ما در شورای برون مرزی وزارت ورزش می باشد که این امر مشکلاتی را در تعاملات بین المللی انجمن بیس بال و سافت بال و اعزام تیم های ورزشی به تورنمنت های بین المللی فراهم آورده است.

در ادامه افشار زاده در پاسخ به موارد ذکر شده از سوی ادیب تصریح کرد: از هیچ فعالیتی برای گسترش و تعمیم بیس بال و سافت بال دریغ نخواهیم کرد؛ ما در تلاشیم با حمایت از همه رشته های ورزشی جوانان متعهد تربیت کنیم. 
رئیس فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال نیز در این دیدار با بیان این که روز های فوق العاده ای را در ایران سپری کرده است، گفت: افراد زیادی از من پرسیدند که چرا ایران را برای این سفر انتخاب کردم، که من در پاسخ گفتم: مسئولان بیس بال و سافت این کشور در حاشیه اجلاس های بین المللی شور و اشتیاق فراوانی برای بهبود وضعیت این رشته ها از خود نشان داده اند و ایران شرایط رشد خوبی در این زمینه دارد. 
وی در ادامه با اشاره به مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری بیس بال و سافت بال در ایران، افزود: باید با برنامه ریزی، نیاز های این رشته را در کشور شما شناسایی و احصاء کنیم. کودکان و نوجوانان ستون های اصلی این رشته ها به شمار می روند که بر همین اساس از مسئولین امر خواستیم چندین مدرسه را به عنوان پایلوت استعدادیابی تجهیز کنند تا نگرش جدیدی در این زمینه در رده های پایه ایجاد شود. 
ریکاردو فراچری از تجهیز امکانات این مراکز خبر داد و گفت: پس از یک سال از راه اندازی این مراکز در برخی مدارس، برای بررسی وضعیت آن ها به ایران خواهم آمد. 
رئیس فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال داشتن ستاره و الگو در هر زمینه ای را برای کودکان و نوجوانان حائز اهمیت دانست و افزود: این کودکان نیاز دارند تا ستاره هایشان جلوی چشمشان باشند و ما در صددیم چند بازیکن مستعد را به مدت یک ماه برای تبدیل شدن به یک الگوی موفق در آکادمی خود واقع در کشور ایتالیا تمرین دهیم. 
وی با بیان این که فدراسیون های جهانی به مسئله زمین های ورزشی ورود نمی کند، گفت: زمین بیس بال کرج را دیدم و بسیار شوکه شدم؛ با این که خلاف برنامه ها است اما ایران را استثنا می دانم و آماده راه اندازی آکادمی در این کشور هستیم. به زودی تیمی متخصص را برای بازبینی زمین بیس بال و سافت بال کرج به ایران اعزام می کنیم تا آموزش های لازم را در این زمینه به کارشناسان مربوطه ارائه بدهند. 
فراچری با تاکید به ایجاد همبستگی مسئولان ورزش ایران با فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال خاطرنشان کرد: با همکاری هم می توانیم این رشته ها را در ایران به گونه ای گسترش دهیم تا کشور شما به مرکز بیس بال و سافت بال خاورمیانه تبدیل شود.

محمد علیپور درحاشیه دیدار رئیس فدراسیون جهانی بیس سال با بهرام افشارزاده با بیان این که ریکاردو فراچری در اجلاس تایوان به دعوت ایران پاسخ مثبت داد، گفت: از سه شنبه گذشته مهمان رئیس فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال هستیم که از نزدیک با نقاط قوت و ضعف این رشته در کشورمان آشنا شد. 

وی با ابراز خرسندی از رویکرد مثبت فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال در حمایت از این رشته ها در ایران،  گزارشی از دستاوردهای ریکاردو فراچری به ایران ارائه نمود  وخاطر نشان کرد: فدراسیون جهانی قول بازسازی و استاندار سازی زمین کرج و تاسیس دو آکادمی در استان البرز و اصفهان را داده است که به دلیل محدودیت ورود فدراسیون های جهانی به بحث زمین های ورزشی، در نوع خود کم نظیر است. 
رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی کشورمان در همین ارتباط افزود: با همکاری فدراسیون جهانی، استانداری، شهردادی و اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان زمین بیس بال و سافت بال این استان با استانداردهای جهانی تاسیس خواهد شد و به عبارتی فدراسیون جهانی در تلاش است تا ایران را به قطب بیس بال و سافت بال خاورمیانه تبدیل کند. 
علی پور همچنین در خصوص اقدامات دیگر فدراسیون جهانی در خصوص ارتقاء بیس بال وسافت بال ایران، گفت: مقرر شده است چند جوان مستعد 16 تا 18 ساله برای آموزش در آکادمی بیس بال سافت بال ایتالیا حضور یابند و آموزش ببینند؛ مربیان و داوران کشورمان نیزبرای ارتقاء سطح دانش خود با حمایت و هزینه فدراسیون جهانی، در کلاس های پیشرفته شرکت کنند. 

رییس فدراسیون انجمن های ورزشی یکی دیگر از دستاوردهای حضور ریکاردو فراچری به ایران را برگزاری جلسه هیات اجرایی فدراسیون جهانی بیسبال به میزبانی اصفهان عنوان کرد و گفت: امیدوارم سفر فراچری به کشورمان بتواند اسباب پیشرفت این دورشته مهیج و پرطرفدار را فراهم کند.

آخرین رویداد نخستین سفر رییس فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال به ایران حضور در برنامه نشست خبری و پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص دستاورد های این سفر بود.

در این برنامه که با حضور  رییس فدراسیون انجمن های ورزشی، رییس انجمن بیس بال و افت بال و دیگر مسئولان انجمن بیس بال انجام پذیرفت ریکاردو فراچری  با اشاره به بازدیدش از تجهیزات و تاسیسات این رشته در ایران، خاطر نشان کرد: ازنزدیک امکانات این ورزشی در ایران را مشاهده کردم و برای ارتقای این رشته به زودی نماینده متخصص این فدراسیون را به ایران اعزام خواهم کرد. 

وی اضافه کرد:همانطور که بیس بال و سافت بال یک کارگروهی است، برای ارتقای آن نیز باید گروه های مختلف به فدراسیون بیس بال ایران کمک کنند. 
رییس فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال با بیان اینکه ترجیح می دهم به جای دادن ماهی به شما ماهیگیری یاد دهم، تصریح کرد: این امکان زمانی محقق می شود که دولت در کنار وزارت ورزش و مدیران ورزشی بیس بال برای ارتقای این رشته گردهم آمده و به آن کمک کنند. 
وی برای توسعه این رشته در ایران نیز گفت: به این موضوع واقع بینانه نگاه کنیم و پله و پله پیش رفته و قدم هایی که باعث موفقیت خواهد شد را شناسایی کنیم. در نخستین قدم نماینده متخصص این فدراسیون را به ایران اعزام خواهم کرد تا وی افرادی که قابلیت رشد و ارتقا دارند را شناسایی و این فرصت به آن ها داده شود تا به ایتالیا بیایند و در دوره های آموزشی شرکت و به عنوان مدرس تربیت شوند، سپس برای آموزش به ایران بازگردند. 
وی قدم بعدی دراین رابطه را آموزش به بچه ها عنوان کرد و افزود: بچه ها از نظر آموزش نسبت به بزرگسالان در موقعیت بهتری قرار دارند و هدف از تربیت مدرسان ایران آموزش دادن به نوجوانانی است که علاقه به این رشته ورزشی دارند. 
رییس فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال سومین قدم دراین رابطه را ورزشکاران نامید و ادامه داد: درملاقات هایی که با ورزشکاران ایرانی این رشته داشتم از علاقه آن ها به ارتقای سافت بال و بیس بال اطلاع پیدا کردم به همین منظور مربیان این فدراسیون از بین این ورزشکاران حرفه ای مدرسان آینده را برای آموزش انتخاب خواهند کرد تا پس از بازگشت از ایتالیا بتوانند دربیس بال و سافت بال ایران تحول ایجاد کنند.
وی در خصوص وضعیت ارتقای بیس بال در ایران تصریح کرد: سطح تمرینات و مسابقات ایران با کشورهایی همانند ژاپن قابل مقایسه نیست، برای ارتقای این رشته باید دانش افزایی در کشور ایران صورت گیرد. 
وی درباره تجهیزات بیس بال در ایران نیز گفت: به عنوان رییس فدراسیون جهانی مقداری از تجهیزات لازم را همراه با خود به ایران آوردم، اما مشکلی که برای ادامه این روند وجود دارد، بحث گمرگی است که البته با جلسه ای که با یکی از معاونان وزارت ورزش انجام دادم، مقررشد این مشکل برطرف شود. 
فراچری درباره بازدیدهایش از استان هایی همچون البرز و اصفهان گفت: تجهیزات استان البرز را از نزدیک دیدم و شوکه شدم، به استاندار و مدیر ورزشی استان گفتم این زمین برای رشته اتومبیل رانی و موتورسواری مناسب است نه برای انجام بیس بال و سافت بال. به آن ها یادآور شدم همانطور که در بازی بیلیارد توپ به راحتی حرکت می کند، ورزشکار و توپ در زمین بیس بال نیز باید روان بوده و حرکت کنند. 
وی درپاسخ به این سئوال که چرا ضریب نفوذ بیس بال در کشورهای مختلف بسیار پایین است، گفت: یکی از وظایف من در فدراسیون جهانی توسعه بیس بال است. بیسبال درحال حاضر بیشتر در آمریکا، کره و ژاپن طرفدار دارد که یکی از دلایل خروج این رشته از المپیک است، اما من می خواهم با توسعه بیس بال و سافت بال در خاورمیانه به جهانی شدن آن کمک کنم. 
فراچری درباره اینکه آیا فرصت یک ساله به ایران برای رسیدن به جایگاه جهانی کافی است، گفت: برای رسیدن به این هدف ابتدا باید زیر ساخت ها و تجهیزات ارتقا پیدا کرده و آموزش های لازم داده شود. من با اعزام متخصص فدراسیون جهانی براین باورم که می توانیم با زمان بندی سه ساله به این هدف دست پیدا کنیم. 
رییس فدراسیون جهانی درباره این که آیا الگوی رده های سنی بایستی تغییر کند، گفت: هم اکنون درایران تمامی رده های سنی با یکدیگر تمرین می کنند که اصلا درست نیست و این باید تغییر کند بزرگتر ها به طور یقین الگوهای مناسب برای کوچکتر ها هستند. وی تاکید کرد: سافت بال و بیس بال یک تفریح نیست، بلکه رشته ای حرفه ای است و باید به آن حرفه ای نگاه کرد.

در ادامه این مراسم از بخشی از وسایل ورزشی اهدا شده از سوی فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال رو نمایی شد. همچنین رییس و مسئولان انجمن بیس بال و سافت بال به پاس اقدامات انجام شده در توسعه این ورزش در کشور با اهدا لوح توسط ریکاردو فراچری مورد تقدیر قرار گرفتند. در پایان این مراسم نیز ادیب هدیه ای را به رسم یاد بود از طرف انجمن بیس بال و سافت بال ایران به رییس فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال اهدا نمود.

 

دیدگاه ها

سلام به مساولین نادیده گرا امیدوارم که این حرکت نتیجه ای جز پیشرفت رشته های بیسبال و سافتبال رو در بر نداشته باشه و نه فقط هدف زیر بال و پر گرفتن دور و بریا باشه و بقیه همه که خیلی فعالیتاشون بیشتر از دیگران بوده اسمی ازشون نبرده شده و رو اونایی سرمایه گذاری کردین که حتی تو دور برگشت لیگ هم حضور نداشتن . پس چرا اسمی از بوشهر که هم تعداد تیماش و هم تعداد رده های سنیش و هم تعداد ملی پوشاش بیشتر از بقیه هست نامی نبردید و سفری نداشت جناب ریکاردو به شهرشون.بازم مثل همیشه پایتخت بازی درآوردین و بقیه رو زیر پاهاتون له کردین.حتما با این کاراتون پیشرفت میکنین.حتما
طرح و تولید : ایران دروپال